Mitä haluaisit tietää kanojen kasvatuksesta? Mitä sinun täytyy tietää siitä ennen kanojen hankkimista? Tule luennolle huhtikuussa Espoon työväenopistoon. Pääset ilmoittautumaan tästä linkistä:
https://ilmonet.fi/course/E221768
Kanat ovat hauskoja otuksia. Ilon ja tekemisen lisäksi ne antavat kananmunia. Meillä on ollut kanoja keväästä 2014 asti, kun haudotin ensimmäisen parven kaupan luomumunista. Siitä lähtien on ollut suunnilleen tällaista, paitsi että nykyisin viiriäisistä on luovuttu:
Lisää juttua meidän takapihan kanalasta:
Omavaraistelijoiden helmikuun yhteispostaus
Tämä on osa omavaraistelijoiden yhteispostaussarjaa, jota ylläpitävät Tsajut-blogin Satu ja Korkealan Heikki. Lisää kirjoituksia löydät täältä:
Kasvuvyöhyke 1
Jovela https://www.omavarainen.fi/l/helmikuu2022/
Kakskulma https://kakskulma.com/rakentajan-henkinen-kasvu-eli-kuinka-romahdin-ja-loysin-itsestani-jalleen-lapsen
Kasvuvyöhyke 2
Sarin puutarhat https://sarinpuutarhat.blogspot.com/2022/02/viime-vuoden-kokeilut-omavaraisuus.html
Omavarainen elämä https://omavaraiset.blogspot.com/2022/02/omat-kasvatusvinkit-kaudelle-2022.html
Pilkkeitä Pilpalasta https://pilkkeitapilpalasta.blogspot.com/2022/02/omavaraisuushaaste-2-mita-uutta-teimme.html
Kohti laadukkaampaa elämää https://varmuusvara.blogspot.com/2022/02/helmikuun-ensimmainen-maanantai.html
Kasvuvyöhyke 3
Tsajut https://tsajut.fi/suuntanaomavaraisuus-2022-osa-2/
Rakkautta ja maanantimia https://rakkauttajamaanantimia.blogspot.com/2022/02/suuntana-omavaraisuus-2022-osa-2.html
Villa Varmo https://www.villavarmo.com/post/kasvatusasioita
Evil Dressmaker http://www.evildressmaker.com/?p=16358
Sanni ja farmi http://www.sannijafarmi.fi/2022/02/suuntana-omavaraisempi-elama.html
Kasvuvyöhyke 4
Korkeala https://www.korkeala.fi/kasvatus-ja-kokeilut/
Puutarhahetki https://puutarhahetki.blogspot.com/2022/02/unelmana-omavaraisempi-elama.html
Kasvuvyöhyke 7
Korpitalo https://korpitalo.wordpress.com/2022/02/07/helmikuu-22/
Ihana kesäfiilisvideo! Meille tuli kanoja syksyllä 2013, ja ilman en kyllä enää osaisi kuvitella elämää.
Itse sain aikanaan neuvoja ystäviltäni, joilla oli kanoja. Silloin kotikanalat olivat vasta tekemässä tuloaan. Vuosia myöhemmin osallistuin Tampereella Ahlmanilla omavaraisuuskurssilla myös kotikanalaosuuteen. Oli ihan hyödyllinen kurssi, vaikka kanatouhuja olinkin jo harrastanut.
Itse olen harkinnut viiriäisiä jo puolen iäisyyttä ihastuttuani niihin vuosia sitten ystäväni lintutarhassa. Oliko sulla mikä syynä siihen, että luovuit niistä?
Viiriäiset vaativat paljon hoitoa verrattuna kanoihin, haisevat, syövät hirveästi suhteessa tuottoon ja ovat kovia tappelemaan. Ehkä taas jonakin päivänä aika kultaa muistot ja me hankitaan niitä ja sitten taas päätetään, ettei ikinä enää.